Rzuciła na kolana USA, Afrykę i Europę, teraz oświęcimian. Wystawę Anny VanMatre można oglądać w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży

Monika Pawłowska, Gazeta Krakowska, 5 czerwca 2018

W Domu Ciszy Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu otwarto wystawę Anny VanMatre „Tym, którzy ostrzegają”. Monumentalna kompozycja artystki z Polski, mieszkającej za oceanem, oparta została na motywie płomieni i dymu, a dedykowana jest Janowi Karskiemu. Wystawę można oglądać do 22 lipca. Wystawie, towarzyszy katalog dokumentujący twórczość Anny VanMatre i jej związki ze świadkiem Holocaustu, kurierem i emisariuszem Polskiego Państwa Podziemnego, odznaczonym polskim Orderem Orła Białego. Są również fotografie i recenzje krytyków sztuki „Nadzieja, tragedia, zachwyt i lęk żyją obok siebie w stworzonym przez VanMatre świecie chmur i pyłu. Jej sztuka wciąga widza w niepokój i apatię jesiennego poranka, już szarego, choć kiedyś był błękitny".

„Skąpana w ciemności katastrofy VanMatre dopuszcza jednak możliwość pojawienia się światła oddając tym samym wrzenie kryjące się pod statycznością, piękno ukryte w oparach, światło przemijające przez smog” - Naturalna teatralność, NY Arts Magazine.

„Anna VanMatre widzi świat jako teatralną strukturę z wieloma zasłonami, za którymi kryje się prawda. Prawda skryta pod tyloma kokonami i warstwami, otoczona tyloma skałami i wpływami, że tylko kataklizm mógłby je wszystkie zerwać. Uniwersum artystycznej wyobraźni Anny VanMatre to rzeczywistość kosmicznej katastrofy, rzeczywistość potężnych i wściekłych mocy natury przypuszczającej frontalny atak. Te moce mogą być destrukcyjne i twórcze zarazem” - Czesław Karkowski, Cultural Chronicle od New York, Nowy Dziennik.

Anna Socha VanMatre urodziła się w Polsce, gdzie ukończyła Liceum Sztuk Plastycznych w Krakowie i Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie.

Rozwinęła własne techniki twórcze na bazie papieru syntetycznego. Od samego początku jej ulubionym medium były wielkoformatowe rysunki. Zajmowały ją takie tematy jak m.in. rozprzestrzenianie broni nuklearnych, horror czy zamach terrorystyczny na World Trade Center.

Jej obrazy wystawiane były w Europie, Afryce i Stanach Zjednoczonych. Znajdują się m.in. w Muzeum Narodowym w Toruniu i w Bibliotece Krasińskich w Warszawie, a także w kolekcjach prywatnych.

Laureatka wielu prestiżowych nagród i wykładowca, od 1997 r. mieszka w Cincinnati w Ohio.

Na otwarciu wystawy w Domu Ciszy MDSM pojawiła się osobiście. Wśród licznych gości byli m.in. rodzice artystki i jeden z najwybitniejszych polskich poetów, Adam Zagajewski. Wernisaż uświetnił koncert jazzowy w wykonaniu amerykańskiego saksofonisty i kompozytora Ricka VanMatr oraz krakowskich wirtuozów: Piotra Wyleżoła (fortepian) i Alana Wykpisza (kontrabas).

MENU