"Tym, którzy walczą..." - to tytuł wystawy prac Anny VanMatre w krakowskim Muzeum Galicja

Pawel Gzyl, Dziennik Polski, 13 lipca 2020

To Those Who Warn... Central Wall View, 2018, digital photography, graphite, pastel, 71 feet x 52 inches. Photo by Steve Oldfield

„Tym, którzy walczą…” to tytuł wystawy prac Anny VanMatre, przygotowanych z myślą o ekspozycji w Żydowskim Muzeum Galicja, a poświęconych członkom krakowskiej Żydowskiej Organizacji

Prezentowana seria prac wpisuje się w nową strategię artystyczną Anny Van Matre, polegającą na dedykowaniu poszczególnych cykli ludziom lub grupom walczącym w obronie najistotniejszych spraw i idei. Prace mają charakter ekspresyjno-abstrakcyjny, łącząc komputerowo przekomponowaną fotografię z rysunkiem.

Artystka zadedykowała je kilkunastu osobom: młodym kobietom i mężczyznom, którzy mimo braku jakiejkolwiek nadziei na zwycięstwo, podjęli walkę z okupantem podczas II wojny światowej. W obliczu niemieckiej polityki masowej zagłady Żydów, po utworzeniu w Krakowie getta i po pierwszych deportacjach do obozu zagłady w Bełżcu z czerwca 1942 roku, ci młodzi ludzie zorganizowali się i przeprowadzili poza terenem getta szereg akcji dywersyjnych i bojowych wymierzonych w Niemców. Większość młodych żydowskich bojowników zginęła w walce lub została schwytana i rozstrzelana.

W ramach wystawy pokazana zostanie również wielkoformatowa praca poświęcona Janowi Karskiemu i zatytułowana "Tym, którzy ostrzegają...". 13 lipca 2020 roku przypada 20 rocznica śmierci Karskiego, którego artystka poznała w ostatnich latach jego życia. Jan Karski był legendarnym emisariuszem Polskiego Państwa Podziemnego.

W swoich raportach przygotowywanych dla władz na emigracji oraz dla aliantów, Karski opisywał los i zagładę Żydów na okupowanych ziemiach polskich.

Anna Socha VanMatre urodziła się w Polsce, gdzie ukończyła Liceum Sztuk Plastycznych w Krakowie i Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie. Rozwinęła własne techniki twórcze na bazie papieru syntetycznego. Od samego początku jej ulubionym medium były wielkoformatowe rysunki. Jej obrazy wystawiane były w Europie, Afryce i Stanach Zjednoczonych. Znajdują się m.in. w Muzeum Narodowym w Toruniu i w Bibliotece Krasińskich w Warszawie, a także w kolekcjach prywatnych. Od 1997 r. mieszka w Cincinnati w Ohio.

MENU